Търсите начин да се заредите с положителни емоции и да се свържете с женската енергия във вас? Имате нужда от повече време за себе си и творчески занимания? Мечтаете да танцувате, но все се питате дали не е късно? Ако поне на един от тези въпроси отговорът е “Да” – опитайе уроци по ориенталски танци!
Уроците по ориенталски танци са подходящи за жени и мъже от всякакви възрасти и телосложение. Няма значение на колко години сте и дали сте танцували нещо преди това. Никога не е прекалено късно, за да започнете да танцувате ориенталски танци.
За да практикувате ориенталски танци не е нужно да сте гъвкави, координирани или в перфектна форма. Гъвкавостта и координацията се развиват с практиката, а движенията от ориенталските танци са постижими за всеки тип фигура.
Най-удобно ще се чувстваш в клин/ мек спортен панталон и блуза, в които тялото може да се движи свободно. Прекалено широките дрехи скриват движенията. Не са подходящи дънки, пуловери, нееластични панталони и много широки и къси поли.
За краката – цвички, туфли или по чорапи. Не са подходящи маратонки, скарпини, обувки за латино танци и всякакви други обувки с ток и твърда подметка.
Колан/ шал за таза – ако нямаш, попитай твоя преподавател от къде може да се сдобиеш с такъв.
Важно е облеклото ти да е удобно и да те кара да се чувстваш красива!
Често сочени като един от най-старите стилове (а дали е така – вижте ТУК), ориенталските танци стават популярни в Европа и останалата част на света в средата на 20 в. В древността, движенията с таза, които днес разпознаваме като част от ориенталските танци, са се изпълнявали на ритуали, свързани с култа към женското начало, плодовитостта и раждането.
Днес можем да разглеждаме ориенталските танци в няколко аспекта – форма на социално забавление, възхитително сценично изкуство и енергийна практика, която събужда женствеността и хармонизира тялото и емоциите.
Важно е да се отбележи, че понятието „ориенталски танци“ е обобщаващо наименование за различни стилове танци, чиято родина е Египет и други арабски държави. Основа за всички тях са фолклорната музика, ритми и движения. Най – популярните стилове сред танцуващите ориенталски танци са ракс балади, ракс шааби и ракс шарки.
Ракс балади – от арабски „ракс“ – رقص – танц и „балади“ – بلدي – народен (в смисъл на обикновен, непретенциозен, провинциален, близък до корените; идващ от и характерен за обикновения човек) – както преводът на името подсказва това е стил танц, който хората танцуват на своите социални събирания и празници.
Балади като стил в танците и музиката се обособява след 40-те години на 20 в., когато има засилена миграция от провинцията в Кайро и Александрия в търсене на по-добър живот. Тази прослойка от обществото се разпознава като „балади“ и запазва своите балади традиции, музика и начин на живот в града.
Ракс шарки – буквален превод от арабски език „източен танц“ – „ракс“ – رقص – танц и „шарки“ – شرقي – източен. Този стил започва да се развива през 20-те и 30-те години на 20 в. в Кайро в нововъзникналите нощни заведения в египетската столица. Името на популярната тогава актриса, певица и танцьорка Бадия Масабни и нейните нощни клубове се свързват с началото на този елегантен египетски стил. В основата му са движенията в таза и торса характерни за египетските танци, но към него са добавени движения от западни танци – класически балет и други модерни по онова време танцови стилове.
Ракс шарки обикновено се танцува в костюм от две части и най – често това е стилът, който си представяме когато говорим за ориенталски танци или бели денс.
Ракс шааби – „ракс“ – رقص – танц и „шааби“ – شعبي – фолклорен, от народа, простоват, от провинцията (често има негативна конотация към думата) – когато се говори за шааби танц и музика най-често се има предвид стил, който възниква през 70-те и 80-те години на 20 век в Кайро, но за да сме справедливи към историята – музикалният жанр “шааби” съществува много преди новата модерна тогава шааби вълна.
Шааби кварталите обикновено са местожителство на най-бедната и необразована част от населението, често пъти безработни, и музиката, която създават е отдушник за трудния им живот. В музикално отношение стилът е смес между фолклорна/ балади музика и всичко каквото е било модерно тогава. Текстовете на песните описват тежкият живот на шааби хората, недоволство към правителството или говорят за флирт, хашиш и други актуални теми в момента.
Шааби музиката отразява обществото, тя се променя заедно с него. Шааби музиката и танците днес се различават изключително много от шааби музиката и танците от 70-те години.
Освен тези три основни стила ориенталски танци има египетски фолклорни танци и фолклорни танци от други части на Близкия Изток, които също биват много различни стилове.
По време на уроците изучаваме основна техника на движенията в ориенталските танци и египетските фолклорни танци. В повечето случаи техниката на движенията и стъпките е сходна, но има нюанси в зависимост дали танцуваме ракс балади, ракс шарки, ракс шааби или фолклорни танци.
Често възниква объркване кое понятие е правилно да се използва – бели денс или ориенталски танци и означават ли едно и също?
Това, което в арабския свят наричат ракс шарки, на запад наричаме бели денс/ ориенталски танц.
Когато Наполеон влиза с войските си в Египет през 1798 г. той кръщава танца, който вижда „danse du ventre“, буквален превод от френски – „танц на корема“. През 1893 г. американският импресарио Сол Блум представя египетска танцьорка на панаир в Чикаго. За да предизвика интерес към нейното изпълнение, обявява, че тя танцува бели денс (belly dance – „танц на корема“ на английски език). Счита се, че Сол Блум не е измислил наименованието бели денс, а просто го е превел от френски.
Ако трябва да сме точни, то не е съвсем коректно поради факта, че в ориенталските танци участват всички части на тялото, а не само корема. Всъщност повечето движения се случват в таза и торса, но се виждат в областта на корема. В крайна сметка бели денс става популярно име и се използва и до днес като синоним на ориенталски танци.
Още интересна информация по темата ще намерите тук: Ориенталски танци, бели денс или ракс шарки?
Посещения в група за възрастни
Посещения в група за деца (6 – 12 г.)
Ако имате въпроси, не се колебайте да се свържете с нас през онлайн формата тук или на телефон 0887 750 088.